Przejdź do głównej zawartości

Gdzie bezpiecznie lokować pieniądze ?

Na pytanie postawione w tytule nie ma chyba dobrej odpowiedzi. Lokowanie pieniędzy chyba zawsze jest obarczone jakąś dawką ryzyka. Gdy chowamy pieniądze "do skarpety" mogą one zostać przecież na przykład skradzione. Bank, w którym założyliśmy depozyt może upaść. Inny przykład - instytucja, która obiecywała nam mega zyski okazała się zwykłym oszustwem i słuch po niej zaginął. Jak się przed takimi przypadkami ustrzec, lub w ostateczności zneutralizować ich konsekwencje ? Są instytucje, które mogą nam w tym pomóc.

Pierwszą z nich jest Bankowy Fundusz Gwarancyjny. Działa on na podstawie Ustawy z dnia 10 czerwca 2016 roku o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym, systemie gwarantowania depozytów oraz przymusowej restrukturyzacji. BFG gwarantuje bezpieczeństwo naszych depozytów do równowartości 100000 euro w złotych. Pełna lista instytucji objętych gwarancjami jest dostępna na stronie www.bfg.pl Niewątpliwie warto sprawdzić, czy instytucja, której chcemy powierzyć nasze pieniądze znajduje się na tej liście.

Drugą instytucją jest Komisja Nadzoru Finansowego. Publikuje ona na swoich stronach tzw. listę ostrzeżeń publicznych. W dużym uproszczeniu lista ta zawiera nazwy podmiotów wobec których KNF ma wątpliwości dotyczące prawidłowości ich działania. Na tej liście widnieje między innymi sławny Amber Gold. Adres strony to www.knf.gov.pl.

Zachęcam do lektury obu powyższych stron. Zawierają one solidną porcję wiedzy niezwykle pomocnej w świadomym poruszaniu się na rynkach finansowych.

Spis najciekawszych ofert lokat bankowych dostępny jest pod niniejszym linkiem.



Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Blog finansowy rozpoczyna działalność

W dzisiejszych czasach chyba każdy z nas narzeka, iż zarabia zbyt mało, aby zaspokoić wszystkie swoje wszystkie potrzeby materialne. Z drugiej strony, na każdym kroku słyszymy, iż powinniśmy oszczędzać. Jak pogodzić jedno z drugim ? Okazuje się, że oszczędzanie nie musi wcale oznaczać wyrzeczeń. W wielu przypadkach możemy otrzymać tak samo wartościowy produkt za znacznie niższą cenę, a czasem nawet za darmo. Jak to możliwe ? Czy zastanawiacie się czasem ile płacicie za swoje konto osobiste ? Nawet kilkanaście złotych miesięcznie w skali rocznej przekłada się na bardzo pokaźną sumę. Na naszym rynku produktów finansowych darmowe konto internetowe nie jest już przecież żadnym wyjątkiem. Ale w jaki sposób znaleźć to najlepsze i najbardziej funkcjonalne. Gdzie znajdziemy bezpłatne konto osobiste, które spełni w największym stopniu nasze oczekiwania i zaspokoi nasze potrzeby ? W czasach internetu wystarczy do tego dobra porównywarka finansowa. Nasz blog ma ambicję wypełniania takiej funkcji.

Czy konto oszczędnościowe się opłaca ?

O tym, że warto jest oszczędzać chyba nie trzeba nikogo przekonywać. W naszym życiu powodzi nam się raz lepiej a raz gorzej pod względem finansowym. Jednak, w tych czasach, w których nie narzekamy na problemy finansowe roztropność nakazywałaby odłożyć jakieś oszczędności na czarną godzinę. Często przeszkodą jest jednak wytrwałość. Tutaj doskonałym rozwiązaniem wydaje się założenie konta oszczędnościowego. Dlaczego? O tym poniżej. Konto oszczędnościowe pozwala nam na odkładanie nawet małych kwot. Nie ma tutaj, tak jak często ma to miejsce w przypadku lokat bankowych żadnej dolnej granicy kwotowej. Pozwala to bardziej efektywnie oszczędzać, gdyż nawet małe kwoty odkładane regularnie mogą przełożyć się na sporą sumę w przyszłości. Konto oszczędnościowe można otworzyć w innym banku, niż ten, w którym posiadamy konto osobiste. Dzięki temu zaglądając do naszej bankowości internetowej na nasze konto osobiste nie widzimy zgromadzonych oszczędności a tym samym nie odczuwamy pokusy, aby z ni